Boğaziçi

April 19, 2019
Bogazici University

Üniversite yıllarım. İstanbul dışında okuduğum için haftasonları yada en azından 15 günde bir gidip geliyorum İstanbul'a. Bu gidiş gelişler malum hep masraf. Otobüs yolculuğunun yanında tek alternatifim var o da tren!..

Tren, çünki otobüsden daha ucuz, daha konforlu, daha güvenli, daha sıcak. -sıcak, burada dostluk anlamında ama yine de kışın trenlerin hamam gibi olduğunu da söylemeden geçmeyeyim- Otobüs ise daha hızlı ve istediğin zaman bilet bulabiliyorsun. Ama öğrenci adam için ekonomi herşeyden önce gelir.

O zamanlar bir Boğaziçi Ekspresi vardı. Haydarpaşa-Ankara arasında hergün -hiç unutmam- 13:30'da Haydarpaşa'dan kalkardı. TCDD sağolsun sanki bu treni öğrenci servisi gibi ayarlamıştı. Yolcularının yarısı öğrenciydi bu ekspresin. Ha bu arada ekspres derken öyle alıp başını giden anlamında değil. Geçtiği the woman garda duran bir ekspresti bu! Türkiye burası ekspres denilerek işin içinden çıkılmış ama nerdeee!!! Olsun, buna da şükür! Neyse, öğrenciler Anadolu Üniversitesi, Osmangazi Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi yada Ankaradaki üniversitelerin öğrencileriydi. Bir de Dumlupınar Üniversitesi öğrencileri vardı benim gibi.

Aslında bu saydığım üniversitelerin olduğu kentlerden, Haydarpaşa'dan Anadolu'ya kalkan tüm trenler geçerdi. Ama saati, pusetli olması ve yolcularının niteliği nedeniyle öğrencilerin favorisi Boğaziçi Ekspresiydi. Benim için de öyleydi.

Tren ucuz demiştim. Evet otobüse göre yarı fiyattı. Ama biz öğrenciler bunu daha da ucuza getirmenin yollarını bulmuştuk! Nasıl mı? Anlatayım...

Source: blog.milliyet.com.tr
RELATED VIDEO
Sosyoloji Bölümü - Boğaziçi Üniversitesi
Sosyoloji Bölümü - Boğaziçi Üniversitesi
Boğaziçi Üniversitesi Duyar ve Adalet Timi (BÜDAT
Boğaziçi Üniversitesi Duyar ve Adalet Timi (BÜDAT ...
İşletme Bölümü - Boğaziçi Üniversitesi
İşletme Bölümü - Boğaziçi Üniversitesi
RELATED FACTS
Share this Post